EBEVEYN DANIŞMANLIĞI

ebeveyn danışmalığı

Ebeveyn Danışmanlığı çocuklarınızı sağlıklı bir biçimde yetiştirmenize yardımcı olan danışmanlık şeklidir. Ebeveyn danışmanlığı hizmeti, çocuğun ve ya çocuğu büyütürken ebeveynlerin yaşadığı problemlerin çözümü için verilmektedir. Çocuğun gelişim dönemi özellikleri ve bu döneme uygun olan ihtiyaçları göz önünde bulundurularak aile ve çocuk arasındaki sağlıklı bağın sürdürülmesi ve gelişimsel süreçlerde ortaya çıkan problemlerin büyümeden çözüme kavuşturulması hedeflenir. Bu hedef doğrultusunda çocuğun davranışları ve ebeveyn tutumları incelenir, uygun olan ve olmayan davranışlar tespit edilir.  Duygusal olgunluğu yaşına uygun çocuklar yetiştirmek için gerekli olan sağlıklı ve işlevsel ebeveyn tutumlarının geliştirilmesi konularında danışmanlık hizmeti verilir. Mevcutta var olan krizler büyük sorunlara dönüşmeden, istenmeyen davranışların alışkanlık halini almadan önlemler alınarak ebeveynin çözüme ulaşmasına destek sağlanır. Sorunlar çözülemeyecek duruma gelmeden üstünde durularak ilerlemesi önlenir; ebeveyni maddi ve manevi açıdan yoran durumların önüne geçilir.

 Çocuklar doğumdan sonra çok hızlı bir gelişim içinde oldukları için belli dönemlerde belli problemler ortaya çıkabilmektedir. Doğum sonrası süt emme, uyku düzeni, oturma, ek gıdaya geçme, emekleme, yürüme, memeden ayrılma, tuvalet alışkanlığı kazanma,  anneden ayrılma, kreşe başlama gibi süreçler çok hızlı şekilde yaşanır. Bu gelişim ve değişim süreçlerinde çocuklar da aileleri de zorlanabilmektedir. Çocukların gelişim evreleri hakkında bilgi sahibi olmak, anne babaların çocuklara doğru bir yaklaşım gösterebilmeleri açısından önemlidir. Birçok problem, ebeveynlerin çocuklarının gelişim evrelerinin özelliklerini gözetmiyor oluşundan ve ya gelişim kaynaklı problemleri çözememesinden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Çocuğu büyütürken üstünde durulmayan, dikkate alınmayan problemler hayatın başka bir alanında başka bir zamanda tekrar ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkan yeni problem daha büyük probleme dönüşebilir ve çözümü zorlaştırabilir. Ebeveyn danışmanlığının ulaşmak istediği esas nokta problemlere ve kriz anlarına zamanında müdahale ederek tekrarlamaması ve büyümemesi için tedbirler almaktır.

Çocukta oluşan gelişim nedenli problemlerde ebeveynler yoğun endişe hissedebilmektedirler. Ebeveynlerin duygusu çocuklar tarafından hızlıca fark edilir. Çocuk aşılması zor bir durumun içinde olduklarını düşünebilmektedir. Kolayca atlatılabilecek olan problem büyüyerek başka problemlerin de ortaya çıkmasına zemin hazırlar, daha da karmaşık bir hal almaya başlayabilir. Çocuklarda gözlenen problemlerin temelinde sıklıkla işlevsiz anne baba özelliklerine rastlanmaktadır. Sorunların içinde fazlaca zaman geçirildiğinde, ebeveyn kendisine dair objektif bir değerlendirme sağlamayabilmektedir. Anne babalar kimi zaman kendi ebeveynlerinden öğrendiği işlevsiz ebeveyn tutumlarıyla müdahale etmeye çalışabilmektedir. Ebeveynlik tutumunun farkına varmak ve değişim için çabalamak çocuklarla pozitif ve doğru iletişimde bulunabilmek için önem taşımaktadır.

 Bazı ailelerde çocuğun gelişim ve değişim süreçlerine yeni bebeğin gelmesi, taşınma, boşanma gibi durumlar eşlik edebilmektedir. Yeni düzenin oluşmaya başladığı dönemlerde problem yaşamak olağandır. Sürecin normal olduğunu bilmek sağlıklı bir şekilde yönetilmesi ve atlatılmasına destek olur.

Çocuk büyütürken izleyeceği yolu bulmakta zorlanan ebeveynler ebeveyn danışmanlığı hizmetinden faydalanabilirler.

Ebeveyn Danışmanlığı Hizmetleri

Ebeveyn danışmanlığı hizmetlerinde çocuğun yaşına ve gelişim evrelerinin hangisinde olduğuna göre değişebilmektedir. Çocuğun yaş dönemine göre verilen ebeveyn danışmanlığı hizmetlerinden kısaca bahsetmek gerekirse:

  • Hamilelik dönemi ve 0-2 yaş arasındaki bebeklerin ebeveynleri için ebeveyn danışmanlığı
  • 2-12 yaş çocukların ebeveynleri için ebeveyn danışmanlığı
  • 12-18 yaş arasındaki ergen bireylerin ebeveynleri için ebeveyn danışmanlığı (12 ile 18 yaş aralığını kapsar.)

Ebeveyn danışmanlığının temeli 3 ana bölümden oluştuğunu söyleyebiliriz. Gelişim dönemlerinin özellikleri birbirlerinden farklı olması nedeniyle ebeveyn danışmanlığı hizmeti de farklı olabilmektedir.

ÇALIŞMA SAATLERİ

PAZARTESİ

10.00 – 19.00

SALI

10.00 – 19.00

ÇARŞAMBA

10.00 – 19.00

PERŞEMBE

10.00 – 19.00

CUMA

10.00 – 19.00

CUMARTESİ

10.00 – 19.00

PAZAR

KAPALI

phone-call

TELEFON

0534 484 35 44

email

E-POSTA

serife.erkucuk@gmail.com

HEMEN RANDEVU ALIN

Call Now Button